Kdy volat veterinární pohotovost?

Kdy volat veterinární pohotovost?

Každého chovatele vyděsí, začne-li se jeho zvíře chovat podivně, anebo zpozoruje-li projev závažných zdravotních potíží u dříve zdravého mazlíčka.

Jak postupovat, pokud je zvíře v ohrožení života

Volejte pohotovost

Na Horské veterinární klinice funguje tzv. pohotovost na telefonu. To znamená, že u nás neběží nepřetržitý provoz, ale vždy se dovoláte některému z veterinárních lékařů na telefonním čísle 777 305 410. Pokud telefon ihned nezvedne, zkuste to znovu – lékař pravděpodobně právě operuje nebo ošetřuje jiného pacienta. Mimo ordinační hodiny na klinice lékaři nejsou, pokud právě neošetřují pacienta v akutním stavu nebo nemonitorují hospitalizované zvíře. Zavolejte proto předtím, než na kliniku dorazíte – můžeme se tak připravit na případnou operaci, a vy na nás nemusíte čekat.

Můžete přijet k nám domů?

Pacienty v ohrožení života vždy ošetřujeme na naší klinice, nikoli u jejich majitelů. Zde mu můžeme poskytnout tu nejlepší péči, poskytnout mu podporu moderních přístrojů (monitor životních funkcí, dýchací přístroje, infúze, vyhřívané podložky aj. ), aplikovat potřebné léky, případně využít patřičné vybavení k resuscitaci. Stejně tak nepostradatelné je technické vybavení pro rychlou diagnostiku či neodkladný chirurgický zákrok.

Nejčastější akutní stavy u domácích mazlíčků

Autoúraz, pád z výšky

Vaše zvířátko utrpělo kolizi s dopravním prostředkem nebo spadlo z výšky. Návštěvu veterinární kliniky neodkládejte. Viditelná zranění a krvácení je sice možné překrýt obvazem, ale vnitřní krvácení a vnitřní poranění, ačkoli nejsou zpočátku patrná, mohou ohrozit život vašeho zvířátka.

Kousná zranění

Při kontaktu s jiným psem bývají často viditelné jen zdánlivě malé kousné rány na kůži. Mohou však zasahovat do hloubky. Na veterinárním pracovišti je tedy nutné rány důkladně vyšetřit a vyloučit poranění hrudníku, plic, břicha a střev, při pokousání na krku pak poranění jícnu, průdušnice nebo velkých cév.

Zlomeniny

Viditelné zlomeniny končetin, bezvládně visící nebo abnormálně pohyblivé části končetin je třeba řešit neodkladně, zvláště, když je vidět část zlomené kosti přes kůži ven.

Bolest břicha

Má-li váš pes abnormálně nafouknuté břicho hned za hrudníkem, sliní, případně zvrací naprázdno, hrbí se a není ochoten se pohybovat, může se jednat o přetočení žaludku. V přežití pacienta hraje čas významnou roli. Přetočení žaludku postihuje především velká plemena psů, ale může se objevit i u malých plemen.

Ani ostatní možné příčiny bolestivého břicha není radno podceňovat. Mohou jimi být zažívací potíže, ale také pozření jedu nebo cizího tělesa, neprůchodnost střev nebo orgánové postižení. U koček se navíc může jednat o ucpání močových cest, které může vést až ke smrti zvířete.

Pokud tedy váš mazlíček má napjaté břicho, při dotyku projevuje agresivně i vůči vám, není na co čekat – určitě zavolejte veterináři.

Krvácivé stavy

Jestliže vaše zvíře krvácí, přiložte na ránu tlakový obvaz a vyhledejte naši pomoc. Může se jednat o vážné zranění, které nesnese odkladu.

Otravy

Mezi nejčastější příčiny otrav patří pozření jedu na hlodavce, na slimáky, většího množství čokolády, nebo různých chemikálií nebo nevhodných léků. U koček intoxikaci často vyvolá aplikace antiparazitika určeného pouze pro psy. Příznaky se liší podle druhu jedu. Obvykle však pozorujeme křeče a slinění, vrávoravou chůzi, zvracení, průjem, a příměs krve ve stolici, moči, případně v dutině ústní.

Akutní obrna končetin

Akutní obrna končetin postihuje především malá plemena psů. Abyste si dokázali představit, o čem je řeč, pes své nohy doslova táhne bezvládně za sebou. V případě postižení všech končetin samozřejmě není schopen pohybu. Příčinou může být výhřez meziobratlové ploténky i poranění míchy. Je třeba co nejdříve vyhledat odbornou pomoc.

Dýchací potíže

Tento život ohrožující stav se projevuje obtížným dýcháním, neochotou se pohybovat, kašlem nebo dávením. Příčin může být několik, mezi nimi srdeční selhání nebo postižení plic.

Epileptické záchvaty

Při epileptickém záchvatu zvíře leží na boku, má napjaté končetiny, není schopno vstát a dochází k nekoordinovanému třesu celého těla. Záchvat po několika minutách odezní, a i když to vypadalo děsivě, pejsek se během krátké doby zotaví. Příčinou podobného záchvatu nemusí být nutně jen epilepsie; může se jednat o otravu, srdeční selhání nebo patologické změny na mozku. Konzultace s veterinářem je rozhodně vhodná.

Úplný výčet akutních stavů u domácích mazlíčků samozřejmě uvést nemůžeme. Určitě vás napadá celá řada dalších situací, které byste raději konzultovali s veterinárním lékařem. Naše doporučení proto zní: Považujete-li jakýkoliv stav vašeho zvířátka za závažný, raději nám zavolejte. Veterinář, kterému se dovoláte, s vámi závažnost zdravotních potíží probere, a v případě nutnosti vás bude ve smluvený čas očekávat na naší klinice.

Zajímá-li vás, co dělat v případě uštknutí zmijí, přečtěte si jeden z našich starších článků zde.